Ultrasonografia v ORL a chirurgii hlavy a krku

7. februára 2024
Ultrasonografia v ORL a chirurgii hlavy a krku

Viete si predstaviť vyšetrenie brucha, vyšetrenie u gynekológa či urológa bez ultrazvuku? Kým v gynekológii, urológii, internistických odboroch, v ortopédii, chirurgii ale aj v intenzívnej medicíne sa USG vyšetrenie stalo bežnou súčasťou, v otorinolaryngológii alebo v maxilofaciálnej chirurgii sa presadzuje len veľmi pomaly.

Ultrasonografia je pritom moderná neinvazívna diagnostická metóda. Slúži najmä na zobrazovanie svalov a vnútorných orgánov. Dokáže zobraziť veľkosti, ale aj jednotlivé štruktúry, patologické zmeny či lézie. Je jedinou bežne používanou zobrazovacou metódou, ktorá sa uplatnila aj mimo rádiológie. V súčasnosti ju využíva väčšina spomínaných medicínskych odborov, tiež endokrinológovia, gastroenterológovia, neurológovia, angiológovia, oční a detskí lekári.

Almaši a kol.: Základy ultrasonografie v otorinolaryngológii a chirurgii hlavy a krku

Ultrasonografia zaznamenala v posledných desaťročiach obrovský vývoj a stále sa obohacuje o nové technológie, ktoré zlepšujú kvalitu zobrazenia, ako aj vyhodnotenie nálezu. Využíva ju mnoho špecialistov a pridávajú sa k nim aj otorinolaryngológovia a maxilofaciálni chirurgovia,“ hovorí MUDr. Milan Almaši, PhD. z otorinolaryngologického oddelenia Východoslovenského onkologického ústavu.

Pred časom vydal Milan Almáši spolu s kolektívom knihu  Základy ultrasonografie v otorinolaryngológii a chirurgii hlavy a krku. „Myšlienka napísať túto knihu vznikla už dávnejšie. Na Slovensku nebola dostupná žiadna podobná literatúra, boli sme nútení po desaťročia zbierať poznatky zo zahraničnej literatúry a z našej odbornej praxe“.

A tak začal spolu s 11 – členným kolektívom lekárov, otorinolaryngológov, rádiológov a dvoma recenzentmi pripravovať knihu. Zamerali sa v nej na všetky dôležité oblasti: štítna žľaza, prištítne a slinné žľazy, lymfatické uzliny, koža a mäkké tkanivá krku, ale aj ústna dutina, orofarynx, larynx a hypofarynx, cievy hlavy a krku, prínosové dutiny, oko a orbita.

Na Slovensku máme čo dobiehať

Ultrasonografia je pri ORL vyšetrení v Nemecku a v iných vyspelých krajinách bežnou súčasťou. Na Slovensku však USG prístroj stále nie je bežným vybavením ORL pracovísk, konštatujú odborníci  v knihe.

USG sa v otorinolaryngológii začal v Čechách a na Slovensku využívať v 80.-90.tych rokoch minulého storočia najmä zásluhou prof. MUDr. Arnošta Pellanta, DrSc. a neskôr prof. MUDr. Jaromíra Astla, CSc. ktorý pomáhal aj pri zrode tejto knihy.  Na Slovensku bola situácia horšia, začiatkom 90-tych rokov sa tejto oblasti začal venovať v Košiciach Peter Gal ml. a od roku 1996 práve MUDr. Almaši.

„Naše ORL oddelenie poskytuje špičkovú starostlivosť pacientom, pričom ultrasonografia je už roky jej bežnou odbornou súčasťou. O to viac ma teší, že sa práve náš kolega rozhodol zosumarizovať všetky odborné skúsenosti z tejto oblasti. Želám knihe MUDr. Almašiho a celému kolektívu úspech, verím, že sa stane súčasťou našich medicínskych knižníc a bude výborným doplnkom pre vzdelávanie študentov lekárskych fakúlt,“ hovorí generálny riaditeľ VOÚ MUDr. Tomáš Sieber, MPH.

Knihu si môžete objednať vo viacerých slovenských kníhkupectvách.

Komplexná starostlivosť o ORL pacientov

Oddelenie otorinolaryngológie a chirurgie hlavy v onkologickom ústave poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť dospelým pacientom predovšetkým s onkologickými, ale aj neonkologickými ochoreniami. „Lekári nášho oddelenia poskytujú komplexnú diagnostiku, následnú chirurgickú liečbu a ďalšiu starostlivosť, či už pacientom s onkologickými alebo neonkologickými ochoreniami v oblasti hlavy a krku,“ dodáva riaditeľ. Riešia aj neodkladné stavy, ošetrenia úrazov a akútne zápalové ochorenia.

Okrem chirurgickej ORL liečby realizuje onkologický ústav v Košiciach aj endoskopické operácie nosa, prinosových dutín a slzných ciest pre zápalové aj nádorové ochorenia, mikrolaryngochirurgickú liečbu chorôb hrtana aj s použitím lasera. Tiež operácie nádorov dutiny ústnej a hltana, odstránenie podnebných mandlí, operácie na krku – chirurgia štítnej žľazy a prištítnych teliesok, operácie veľkých slinných žliaz, odstránenie lymfatických uzlín, a nádorov mäkkých tkanív krku. Nechýba ani chirurgia nádorov hrtana – čiastočné aj úplné odstránenie hrtana, ako aj rehabilitácia hlasu po odstránení hrtana zavedením hlasovej protézy.

Najnovšie novinky a aktuality

Od 2. 4. 2024 sú vo VOÚ povolené návštevy pacientov v dňoch streda, sobota, nedeľa v čase od 14.30 do 16.00
2. apríla 2024

Od 2. 4. 2024 sú vo VOÚ povolené návštevy pacientov v dňoch streda, sobota, nedeľa v čase od 14.30 do 16.00

Zobraziť viac
KEDY ŽENA POTREBUJE KOLPOSKOPICKÉ VYŠETRENIE<br>U ONKOGYNEKOLÓGA?
18. marca 2024

KEDY ŽENA POTREBUJE KOLPOSKOPICKÉ VYŠETRENIE
U ONKOGYNEKOLÓGA?

Zobraziť viac
Darujte 2 % z vašich daní našej nadácii
5. marca 2024

Darujte 2 % z vašich daní našej nadácii

Zobraziť viac
SPOLUPRÁCA S MULTIPLEXDX INTERNATIONAL
17. januára 2024

SPOLUPRÁCA S MULTIPLEXDX INTERNATIONAL

Zobraziť viac

Návštevné hodiny

Návštevné dni sú streda, sobota, nedeľa v čase 14:30 do 16:00. Viac informácií nájdete na stránkach jednotlivých oddelení.

Parkovanie

V areáli je možné parkovať na parkovacích miestach vyhradených pre pacientov. Prvé 4 hodiny sú zdarma.

Verejná doprava

Dostanete sa k nám spojmi č. 12, 15, 16. Cieľova zastávka je Pasteurova.